Sensor MiniLux 41-231 bevægelsessensor, Sort
- Tilslutning for 230 V
- Detekteringsområde 180°
- Rækkevidde op til 14 meter (hvid) hhv. op til 11 m (antracit)
- Tidsforsinkelse op til 30 min.
- Indstilling af lux, tid og meter under dæksel
- Mulighed for afdækning af detekteringsområde
Sensoren har indbygget lyssensor, som sikrer, at belysningen først tændes, når der detekteres personer i bevægelse og dagslysniveauet (luxniveau) er lavere end det indstillede.
Belysningen forbliver tændt, så længe der detekteres personer i bevægelse.
På sensorens indbyggede tidsindstilling vælges den ønskede udkoblingsforsinkelse, som sørger for, at lyset holdes tændt i en periode, efter sidste person er gået.
Anbefalet installationshøjde: 2 - 3 m. Ved 2,5 m har sensoren en rækkevidde på 14 m, i 180°.
Ønskes manuelt tænd indsættes et tryk. Trykket skal aktiveres i 4 sek. for at opnå tænding. Tændingen er lux uafhængig, og lyset forbliver tændt i den indstillede tid. Sensorerne kan monteres direkte på væg. Ønskes et område afskærmet for detektering, anvendes den vedlagte blænde.
| Type | Bevægelsessensor |
| Sensor Type | Passiv infrarød |
| Med DALI-interface | Nej |
| Konstantlysstyring | Nej |
| HVAC-styring | Nej |
| Alarmfunktion | Nej |
| Antal koblingszoner | 1 |
| Antibakteriel | Nej |
| Anvendes ved trappe | Nej |
| Bredde | 72 mm |
| Detekteringsvinkel horisontal | 0 - 180 ° |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 28 m |
| Dybde | 63 mm |
| Dæmpefuntion med dæmperindsats | Nej |
| Egnet til loftmontage | Nej |
| Egnet til trådløs transmission | Nej |
| Egnet til vægmontering | Ja |
| Farve | Hvid |
| Fjernbetjening | Nej |
| For netværkstilslutning | Nej |
| Forbikobler | Nej |
| Frekvens | 50 - 50 Hz |
| Halogenfri | Ja |
| Husdyr-zone | Nej |
| Huskefunktion for start belysning | Nej |
| Højde | 125 mm |
| Justerbar følsomhed | Ja |
| Justerbar luxværdi | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP54 |
| Maks. belastning | 2300 W |
| Maks. indkoblingsstrøm | 800 A |
| Maks. rækkevidde frontal | 14 m |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 14 m |
| Material | Plastik |
| Materialekvalitet | Termoplastisk |
| Max. arbejdscyklus | 30 min |
| Med fjernbetjening | Nej |
| Med signalenhed | Nej |
| Min. indkoblingstid | 8 s |
| Monteringsmetode | Påbygget |
| Mærkespænding | 230 V |
| Optimal montagehøjde | 2,5 m |
| Overfladebehandling | Andet |
| RAL-nummer (beslægtet) | 9010 |
| Responseværdi for lux | 5 - 50000 lx |
| Sideindgang | Nej |
| Spændingstype | AC |
| Temperaturområde | -20 - 45 °C |
| Tilslutningstype | Skrueklemme |
| Transparent | Nej |
| Tvangsudkobling | Nej |
| Type af overflade | Mat |
| Underkrybningsbeskyttelse | Nej |
| Velegnet for kapacitiv belastning | Ja |
| Åbningsvinkel | 180 ° |
| Fødevarekontaktmateriale | Nej |
| REACH | Nej |

Description
- Tilslutning for 230 V
- Detekteringsområde 180°
- Rækkevidde op til 14 meter (hvid) hhv. op til 11 m (antracit)
- Tidsforsinkelse op til 30 min.
- Indstilling af lux, tid og meter under dæksel
- Mulighed for afdækning af detekteringsområde
Sensoren har indbygget lyssensor, som sikrer, at belysningen først tændes, når der detekteres personer i bevægelse og dagslysniveauet (luxniveau) er lavere end det indstillede.
Belysningen forbliver tændt, så længe der detekteres personer i bevægelse.
På sensorens indbyggede tidsindstilling vælges den ønskede udkoblingsforsinkelse, som sørger for, at lyset holdes tændt i en periode, efter sidste person er gået.
Anbefalet installationshøjde: 2 - 3 m. Ved 2,5 m har sensoren en rækkevidde på 14 m, i 180°.
Ønskes manuelt tænd indsættes et tryk. Trykket skal aktiveres i 4 sek. for at opnå tænding. Tændingen er lux uafhængig, og lyset forbliver tændt i den indstillede tid. Sensorerne kan monteres direkte på væg. Ønskes et område afskærmet for detektering, anvendes den vedlagte blænde.
| Type | Bevægelsessensor |
| Sensor Type | Passiv infrarød |
| Med DALI-interface | Nej |
| Konstantlysstyring | Nej |
| HVAC-styring | Nej |
| Alarmfunktion | Nej |
| Antal koblingszoner | 1 |
| Antibakteriel | Nej |
| Anvendes ved trappe | Nej |
| Bredde | 72 mm |
| Detekteringsvinkel horisontal | 0 - 180 ° |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 28 m |
| Dybde | 63 mm |
| Dæmpefuntion med dæmperindsats | Nej |
| Egnet til loftmontage | Nej |
| Egnet til trådløs transmission | Nej |
| Egnet til vægmontering | Ja |
| Farve | Hvid |
| Fjernbetjening | Nej |
| For netværkstilslutning | Nej |
| Forbikobler | Nej |
| Frekvens | 50 - 50 Hz |
| Halogenfri | Ja |
| Husdyr-zone | Nej |
| Huskefunktion for start belysning | Nej |
| Højde | 125 mm |
| Justerbar følsomhed | Ja |
| Justerbar luxværdi | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP54 |
| Maks. belastning | 2300 W |
| Maks. indkoblingsstrøm | 800 A |
| Maks. rækkevidde frontal | 14 m |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 14 m |
| Material | Plastik |
| Materialekvalitet | Termoplastisk |
| Max. arbejdscyklus | 30 min |
| Med fjernbetjening | Nej |
| Med signalenhed | Nej |
| Min. indkoblingstid | 8 s |
| Monteringsmetode | Påbygget |
| Mærkespænding | 230 V |
| Optimal montagehøjde | 2,5 m |
| Overfladebehandling | Andet |
| RAL-nummer (beslægtet) | 9010 |
| Responseværdi for lux | 5 - 50000 lx |
| Sideindgang | Nej |
| Spændingstype | AC |
| Temperaturområde | -20 - 45 °C |
| Tilslutningstype | Skrueklemme |
| Transparent | Nej |
| Tvangsudkobling | Nej |
| Type af overflade | Mat |
| Underkrybningsbeskyttelse | Nej |
| Velegnet for kapacitiv belastning | Ja |
| Åbningsvinkel | 180 ° |
| Fødevarekontaktmateriale | Nej |
| REACH | Nej |











